Valet av byggmaterial innebär särskilda utmaningar för arkitekter som ritar simhallar. Precis som i andra projekt ska materialen passa in estetiskt i det arkitektoniska uttrycket. Men det finns även en rad funktionella krav.
Simhallar är vanligtvis stora rum med högt i tak och ytor av glas eller betong. Akustiskt harmonierar de mindre bra med barns rop och lek. Därför är det viktigt att de stora tak- och väggytorna förses med material som har en hög absorptionskoefficient – alltså som effektivt dämpar ljuden.
Dessutom ställer miljöer med konstant hög luftfuktighet ytterligare krav på materialens styrka och fukttålighet. Slutligen rör det sig ofta om stora väggytor som kräver en genomtänkt visuell design.
Akustikplattor med naturliga fördelar
I många simhallar och byggnader vid friluftsbad väljer man att använda Troldtekts produkter, eftersom de cementbundna träullsplattornas naturliga egenskaper bidrar till att uppfylla kraven. Här kan du läsa om fem av de styrkor som gör Troldtekt till det perfekta valet.